francuskie makaroniki z kremem pistacjowym

Za makaroniki długo się nie zabierałam, bo z góry zakładałam, że mi nie wyjdą, więc szkoda mojego czasu i wysiłku na nie. I pewnie do dziś bym tkwiła w tym przekonaniu, gdyby nie fakt, że dostałam w prezencie silikonową matę do robienia makaroników. Siłą rzeczy MUSIAŁAM je zrobić, a jak zrobiłam raz i to z pełnym sukcesem, to potem powtórzyłam je jeszcze kilka razy, z różnym skutkiem. Jakie wnioski po tych doświadczeniach? – Może nie taki diabeł straszny jak go malują, ale ciasto makaronikowe jest bardzo chimeryczne, wrażliwe na czynniki  zewnętrzne, takie jak wilgotność powietrza… Tak, tak, w mroźne dni wychodziły mi rewelacyjnie, a w deszczowe – smętnie opadały. Podkreślić jednak muszę jeden istotny fakt – niezależnie od tego jak moje makaroniki wyglądały, to smakowały zawsze rewelacyjnie. Zatem dopóki nie planujecie otworzyć makaronikowej cukierni i sprzedawać tych cudeniek wymagającym klientom to możecie śmiało je robić i świetnie się przy tym bawić, bez stresu, że coś nie wyjdzie.

Dziś podaję przepis na francuską metodę robienia makaroników, bo jest łatwiejsza od włoskiej.

czas przygotowania: 3 h

stopień trudności: trudne

SKŁADNIKI (około 25 makaroników):

NA MAKARONIKI:

 • 3 białka z dużych jaj
 • 30 g cukru do wypieków
 • 175 g cukru pudru
 • 100 g mąki migdałowej (do kupienia na Allegro)
 • malutka szczypta zielonego barwnika spożywczego w proszku (dowolnie)

NA KREM PISTACJOWY:

 • 200 g serka mascaropne
 • 150 g pistacji w skorupkach
 • 2 łyżki cukru pudru
 WYKONANIE:
 1. Białka należy oddzielić od żółtek na 3 do 5 dni przed robieniem makaroników i trzymać w lodówce bez przykrycia aby  pozbawić ich nadmiaru wilgoci. Na kilka godzin przed rozpoczęciem pracy należy je wyjąć z lodówki aby uzyskały temperaturę pokojową.
 2. Białka ubijamy bez cukru do konsystencji piany z płynu do kąpieli, a następnie wsypujemy drobny cukier do wypieków i ubijamy do uzyskania sztywnej i błyszczącej piany jak na bezy.
 3. Do piany przesiewamy przez drobne sito mąkę migdałową i cukier puder aby nie było żadnych grudek. Dodajemy malutką szczyptę barwnika spożywczego w proszku (mój barwnik był bardzo wydajny i gdy dałam go za dużo to miałam makaroniki  w kolorze żabki rzekotki).
 4. Wszystko mieszamy silikonową łopatką zdecydowanymi ruchami. Piana opada i tak ma być. Mieszać należy krótko i dokładnie, zagarniając wszystkie składniki, które osiadły na dole i bokach naczynia.
 5. Na blachę do pieczenia układamy specjalną matę silikonową lub papier do pieczenia z narysowanymi kółkami o średnicy 3 cm.
 6. Ciasto przekładamy do rękawa cukierniczego z okrągłą końcówką i wyciskamy porcje ciasta o okrągłym kształcie.
 7. Tak przygotowane ciastka odstawiamy na 0,5 – 1,5 h aby obeschły. Chodzi o to, żeby po dotknięciu powierzchni ciasteczka palcem nic się do niego nie przyklejało. Im bardziej suche powietrze tym szybciej zetnie się powierzchnia makaronika.
 8. Piekarnik nagrzewamy do 130 st. C i wstawiamy blachę z ciasteczkami na około 15-18 minut. Z wierzchu powinny być twarde ale nie spieczone. Po ostudzeniu powinny łatwo odchodzić od maty lub papieru.
 9. W międzyczasie robienia makaroników trzeba zrobić  krem. W tym celu obieramy pistacje z łupinek i rozgniatamy na miazgę w moździerzu.
 10. Mascarpone mieszamy z cukrem pudrem i pastą pistacjową na jednolity krem. Wstawiamy do lodówki.
 11. Ostudzone makaroniki dobieramy w pary o podobnej wielkości i przekładamy łyżeczką kremu.
 12. Przechowujemy w lodówce szczelnie zamknięte w pojemniku.
francuskie makaroniki z kremem pistacjowym
Print Friendly

Zobacz także: