podlewanie

Bez podlewania żaden ogród by długo nie przetrwał. W czasie upałów trzeba podlewać praktycznie codziennie, a minimum co dwa dni. Zużywa się na to sporo wody, co kosztuje niemało. Oto 10 porad aby efektywnie wykorzystać każdą kroplę wody i dzięki temu ograniczyć koszty utrzymania ogrodu.

  1. Najlepszą porą na podlewanie są godziny poranne lub wieczorne, kiedy słońce nie operuje tak mocno i rośliny zdążą napić się wody zanim odparuje z nasłonecznionej gleby.
  2. Lepiej podlewać powoli, małym strumieniem, niż krótko i intensywnie. Wtedy woda lepiej wsiąka w ziemię.
  3. Wolną powierzchnię ziemi wokół roślin należy ściółkować, bo to zatrzymuje wilgoć w glebie i ogranicza jej parowanie.
  4. Wokół roślin i drzew robimy zagłębienia w glebie, w których będzie się zbierała woda i nie rozlewała na boki.
  5. Sadzimy obok siebie rośliny o podobnych wymaganiach wilgotnościowych, dzięki temu nie musimy podlewać całego ogrodu z taką samą intensywnością.
  6. Oczywiście warto zbierać deszczówkę. Najprostszym na to sposobem jest ustawienie beczki pod rynną, należy tylko pamiętać o zrobieniu przelewu w razie zapełnienia się zbiornika.
  7. Rośliny w szklarni i pod osłonami podlewamy tylko i wyłącznie odstałą wodą z beczek, gdyż podlanie nagrzanych roślin zimną wodą wodociągową spowoduje szok termiczny.
  8. Trawnik powinno się podlewać tylko i wyłącznie rano, gdyż podlewanie wieczorne sprzyja rozwojowi mchu.
  9. Trawnik wcale nie potrzebuje dużo wody. Wystarczy 2,5 cm wody na tydzień. Żeby zmierzyć intensywność jego podlewania ustawiamy na trawniku szklankę. Gdy skończymy podlewanie fragmentu trawnika możemy na podstawie zebranej wody w szklance oszacować ile mniej więcej centymetrów  już wylaliśmy.
  10. W ogrodach o dużej powierzchni najlepiej zastosować profesjonalne automatyczne systemy nawadniania, które dostarczają dokładnie tyle wody ile trzeba i w sposób dostosowany do danego typu roślin. Ponadto oszczędzają nie tylko wodę ale i nasz czas.
Print Friendly

Zobacz także: